En Yüksek Performanslı Sunucuları ile Farkı Yaşa !

KütüpHane.Net Türkiye Bilgi Merkezi

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

Sonntag, Dezember 19, 2010

2011-2012 Yeni din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatı

Yeni din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatı

Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''2011-2012 eğitim öğretim yılında yavrularımız çocuklarımız, yeni bir din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatı ve yeni kitaplarla karşılaşacaklar'' dedi.

Çelik, Kimse Yokmu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile Yıldırım Belediyesince Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Muharrem Aşure Gecesi''nde, Muharrem ayının İslam aleminde müstesna aylardan biri olmanın yanı sıra tarihin en acı olaylarından biri olan Kerbela olayının yaşandığı bir ay olduğunu söyledi.

Kerbela'nın, bütün Müslümanların, inananların ortak matemi olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''1371 yıllık matemin en yoğun yaşandığı aydır. Başta imam Hüseyin olmak üzere peygamberimizin ehli beytinin açlık, susuzlukla imtihan edildiği, işkencelere uğradığı, ardından menfur bir şekilde şehit edildikleri aydır. Bu vesile ile mazlum, mağdur, şehit Hazreti Hüseyin'i ve Kerbela şehitlerini rahmetle anıyoruz. Kendisine ehli beytten en çok kimi seversiniz diye sorulduğunda hiç düşünmeden Hasan ve Hüseyin diyen Peygamberimiz, Hasan ve Hüseyin'e bakarak 'Allahım ben onları seviyorum, sen de onları sev' diye de dua edendir. Peygamberimizin bu kadar sevdiği insanlara kıyanlar mahşer gününde yüzüne nasıl bakacaklar?''

Kardeşlik, muhabbet, bağışlama ve dayanışma üzerine inşa edilmiş bu medeniyetin Kerbela'da büyük bir zulüm yaşadığını dile getiren Çelik, ''Bu ne büyük acıdır ki, aradan 1371 yıl geçmesine rağmen halen dinmemiş her gün katlanarak artmıştır. Ne büyük acıdır ki, 1371 yıl boyunca her Müslüman, yüreğinde, hanesinde bu acıyla yankılanmış, yanıp tutuşmuştur'' dedi.

Hazreti Hüseyin'in şehit edilmesi unutulmadan, bu acı Kerbela olayından dersler çıkarılması gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

''Eğer Hasan ve Hüseyin efendilerimizin ölümünü gereğince idrak edebilirsek hiç şüpheniz olmasın yaşamanın ve yaşatmanın kıymetini o şekilde idrak edebiliriz. Kerbela'nın içselleştirildiği bu coğrafyada savaş simsarları kendilerine zemin bulamamalıdır. Gerçek böyle midir? Maalesef böyle değildir. Birkaç gün önce aynı coğrafyada aynı bölgede insanlar ibadet halindeyken saldırılar devam etmiştir. O coğrafyada yaşayanların nasıl şehit edildiklerini, nasıl hayatlarını kaybettiklerini ibretle izliyorsunuz. Halen bu ayrılık, bu bölünmüşlük, bilgisizlik, sevgisizlik, hoşgörüsüzlük nedir? Bu soruları her birimiz birbirimize sormalıyız.''

YENİ KERBELA OLAYLARININ YAŞANMAMASI İÇİN

Bakan Çelik, Kerbela'nın acısının yaşandığını belirterek, ''Bir yandan da yeni Kerbela'nın yaşanmaması konusunda üzerimize düşen büyük sorumluluklar olduğunu unutmayalım. Bunun gereklerini yerine getirmeliyiz'' dedi.

Tarih boyunca Türkiye'nin bulunduğu toprakları ve milleti tanımayanların farklı mezhepleri birbirine düşman etmek için çok çabalar harcadığını anlatan Çelik, şunları söyledi:

''Tarihin hiçbir döneminde bu topraklarda mezhep çatışması gerçekleştirilemedi. Sorunlar oldu, meseleler ve küçük anlaşmazlıklar yaşandı ancak ama kitlesel çatışmalar yaşanmadı. Hiç kimse kardeşler arasında çatışma olduğunu ortaya koyamamıştır. Tarih boyunca hep bir olduk beraber olduk tarihi birlikte yazdık. Bu topraklarda ortak kaderi birlikte paylaştık. Bildiğiniz gibi alevi vatandaşlarımızın sorunlarının cevap bulması amacıyla 1,5 yıldır çalışıyoruz. Bizler çalışmalar yaparken birileri de içimizdeki kronik sorunların depreştirilmesi, sorunların kronikleştirilmesi daha da derinleştirilmesi konusunda onlar da üzerine düşeni yapıyorlar. Bizler, milletin sorunu, vatandaşın probleminin çözülmesi konusunda çalışıyoruz.''

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ MÜFREDATI VE KİTAPLARI

Çelik, çalıştaylarda önlerine çıkan konuların birinin de Madımak Oteli konusu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenler bizim canımız, vatandaşımız. Bu acı bizim acımız. Senin benim değil bizim acımız. Sivas'tan sonra Erzincan Başbağlar'daydık. Ortak acıları paylaşıyoruz. 17 yıl sonra da olsa paylaştık kucaklaştık. Aldığımız karar gereği otel kamulaştırılacak. Verdiğimiz sözü yerine getirdik ve kamulaştırıldı, tabelası indirildi. Söz ağızdan çıkar ve ülkeyi yönetenler bu sözlerin esiri olurlar. Bizler de esiri olmadan sorunu çözdük. Yeni bir dizayn yapılıyor. Dizayn çerçevesinde Madımak Oteli'nin otelinin olduğu yer çatışma alanı değil geçmişi unutturmayacak, gelecekte birlikteliği sergileyecek geleceğe ışık tutacak dostluğumuzu, kardeşliğimizi dayanışmamızı pekiştirecek bir mekan olarak hizmete sunulacak.''

Din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarının daha kuşatıcı hale gelmesinin diğer bir önemli konu olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

''Tüm toplumun taleplerine cevap verecek şekilde dizaynı konusunda çalışmaydı. Bu çalışmayı geçen hafta çalıştayda nihai toplantıyla tamamladık. İlgili kesimler, kendini nasıl tanımlıyorsa herkes, bu çerçevede kendi yaptıkları çalışmaları din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarına yansıtmaları neticesinde yeni müfredat tanzim ediliyor. 2011-2012 eğitim öğretim yılında yavrularımız çocuklarımız, yeni bir din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatı ve yeni kitaplarla karşılaşacaklar. İnanıyorum ki, birleştirici, bütünleştirici değer yargılarımızla ilgili birçok konuyu görecekler.''

Bu topraklarda yaşayan herkesin barış içinde olmasını istediklerini vurulayan Çelik, ''Hangi din ve mezhepten olursa olsun herkesin insanca yaşaması gerekiyor. Balkanlar ve Ortadoğu'yu görüyorsunuz. Herkes Osmanlı çekildikten sonra kendi dili ve dinini o güne kadar yaşatmış ve halen de devam ediyor. Kerbela'da birlikte susuz kaldık, Çanakkale'de 7 düvele karşı mücadele ettik. Kimse birliğimizi bozamadı. Kimse de bozamayacak'' dedi.

Çelik, Hükümet olarak sorunları gelecek nesillere taşımak istemediklerini anlatarak, gelecek nesillere aktarmak istediklerinin kardeşlik ve birlik olacağını bildirdi.

Hacı Bektaş Veli'nin ''İncinsen de incinme'', ''Etrafını pak lokmanı Hak et'' sözlerini anımsatan Çelik, ''Bunun gereğini yerine getirirsen yeni bir Anayasa'ya da gerek yok. Lokmayı hak ederek yerseniz, çevrenize de değer verirseniz hiç bir sorun yaşanmaz'' diye konuştu.

Programa, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile çok sayıda davetli katıldı.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi ! Konya Temizlik Şirketleri Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya

Popüler Yayınlar