En Yüksek Performanslı Sunucuları ile Farkı Yaşa !

KütüpHane.Net Türkiye Bilgi Merkezi

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

Samstag, Dezember 18, 2010

Google'dan akıl almaz teknolojiler 18 Aralık 2010

http://images.beyazgazete.com/haber/resim/google-da-her-sey-serbest.jpgTeknoloji devi google, akıl almaz buluşlarıyla baş döndürüyor...200 milyar dolarlık internet devi Google’ın mühendislik merkezinde çalışanlar için her şey serbest. Yeter ki diğer çalışanların özel alanları rahatsız edilmesin. İnternetle dünyayı değiştirecek teknolojilere imza atan ve her gün ortalama 3 bin mühendisin çalışmak için başvurduğu Google’ın İsviçre’nin Zürih
kentindeki merkezi kapılarını Türk basın mensuplarına açtı. Esnek çalışma saatlerinin yanında, masaj, oyun ve uyku odaları ile kütüphane ve spor salonları gibi çalışanlar için tasarlanmış olan Google Mühendislik Merkezi’nde, çeviri yapan telefon, 3 boyutlu yön tarifi ve resimli arama gibi geleceğin teknolojileri geliştiriliyor.


BAKICILI ÇOCUK ODASI BİLE VAR

Merkezin bir diğer dikkat çeken özelliği de en alttakinden en üsttekine eleştiri yapabilme esnekliği. Daha az hata yapmak için sıfır hiyerarşi modelinin uygulandığı merkezde, Google’a yeni giren bir eleman bile eğer elinde geçerli argüman varsa 190 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Google’ın CEO’su Eric Schmidt’i bile eleştirebiliyor. Zürih’teki laboratuvarda, günün her saatinde açık olan mutfak, telefon görüşmeleri için özel alan, yalnız çalışmak isteyenlere küçük kulübeler şeklinde tasarlanmış odaların yanında, çocuklu aileler için de bakıcıların bulunduğu çocuk odaları da unutulmamış. Hatta hayvan severlerin işyerine köpeği ve kedisini getirmesi bile olağan karşılanıyor.
İŞİN YÜZDE 20’Sİ HOBİLERE AYRILIYOR

Mesai saatinin yüzde 20’sini kişisel hobilerine ayırabilen çalışanlar arasında, ofis içinde basketbol oynayan da kitap okuyan da gitar çalan da var. Üstelik Google bu hobilerin faydasını da görmüş. Google Sky uygulaması, boş zamanlarında teleskopla gökyüzüne bakan iki astronomi meraklısı tarafından yaratılmış. Çalışanların oyunu Google’a 7.3 milyar $ getirdi 30 Eylül 2010 itibarıyla gelirleri yüzde 23 artışla 7.3 milyar dolara ulaşan Google’ın net kârı ise 1.6 milyar dolardan 2.2 milyar dolara çıktı. Zürih’teki yetkililerin verdiği bilgiye göre dünya çapında 20 bin civarında çalışanı bulunan internet devinin personelinin yarısını mühendisler oluşturuyor. Yaratıcılığı özendiren şirket polikikası, mühendislere iş saatinde basketbol oynama şansı bile tanıyor. DİL SORUNU KALMAYACAK Google’ın mühendislik merkezinde üzerinde çalışılan en çarpıcı projelerden biri yabancı dil sorununu herkes için ortadan kaldıracak. Deneme aşamasındaki uygulama, internet üzerinden birbirinin dilini bilmeyen iki insanın telefon görüşmesini diğer kişinin bildiği dile çeviriyor. Merkezde geliştirilen diğer ilginç uygulamalar arasında ise resimle arama yapma olanağı sunan Google Goggles ve Android işletim sistemi için geliştirilen 3D yön tarifi yer alıyor.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi ! Konya Temizlik Şirketleri Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya

Popüler Yayınlar