En Yüksek Performanslı Sunucuları ile Farkı Yaşa !

KütüpHane.Net Türkiye Bilgi Merkezi

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

Mittwoch, Dezember 22, 2010

Rosemary's Baby / Rosemary'nin Bebeği: Filmden Gerçeğe Bir Dram!

Photobucket
Genç bir çift, Rosemary ve tanınmak için çırpınıp duran bir aktör olan kocası Guy, New York'taki kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar. Rosemary yeni yaşantısından tedirgindir. Komşu evlerden tuhaf seslerin geldiği bir ortamda, bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığı görür. Ardından hamile kalır. Bu arada Broadway'de güzel bir rol kapan Guy'un kariyeri yükselmeye başlar.Alıntıdır tıktık
1969 yılında çok ses getiren bir film.Sağlam bir romandan uyarlama, o kadar harika işlenilmiş ki bazı çevrelerin hoşuna gitmiyor.Hatta filmin yönetmeni Roman Polanski'nin hamile eşi bile katlediliyor.Charles Manson'nun tarikatına mensup bir çete tarafından evi basılıp 8 aylık hamile olan karısı öldürülüyor.Dün gece sinema kanalında filmi yeniden izledim, her izleyişimde yeni birşeyler katıyor insana.1968 yılında çekilmesine rağmen günümüz koşullarına gayet uygun kalitede bir film.Şimdi vizyona girse rahatlıkla izlenecek kadar iyi görüntülere sahip.Hele o müzik, insanı manyak eder.Bu konuda ayrı bir yazı yazacağım.Şimdi filmi derinlemesine anlatma vakti.
Unutulmaz sountrack parçası: MUTLAKA DİNLEYİN!UYARIYORUM YAZININ GERİ KALANINDA FİLMDEN BOLCA SAHNE ANLATIMI OLACAKTIR!
Photobucket
YAZININ DEVAMINI SOUNTRACK PARÇASINI DİNLEYEREK OKUYUN!
Genç çift emlakçı eşliğinde bahsi geçen garipliklerle dolu apartmana girerler.Girdikleri andan itibaren bir ürperti hissedilir.Eskiden her kat tek daire iken zamanla 9 odalı bu lüxs daireler bölünüp 4er odalı evlere çevrilmiştir.89 yaşında evin sahibesinin ani bir ölümle daire boşalır, dairede garip otlar besleyen, yaşlı kadının evi genç çiftin aradığı tarzdadır.Ün şöhret peşindeki kocası buradaki tiyatrolara yürüyecek gidebilecek, şehrin nabzını tutabilecektir.Neyse garip daireye bir de yaşlı garip çift eklenir. Kızımız katolik okulunda okumuş,çağdaş görünümlü ama çoluğu çocuğu sakin bir hayatı olsun isteyen sıradan birisidir.İhtiraslardan uzak,masum bir kişilik.
Photobucket
Kısa sürede bu çifte resmen musallat olacak, zengin, kokoş, aşırı meraklı ve ısrarcı yaşlı bir çift eklenir.Zamanla çiftlerin beyleri pek sıkı fıkı konular konuşur o sırada da kızla yaşlı cadaloz komşusu nazar, muskalardan konuşurlar.Kızımıza bu kolyeyi verir ve içinde onu koruyacak bir otun kökü vardır.Valla o kolyeden bende de var onu ayrı bir yazıda yazıcam azıcık tırstım ama benimkinin içinde inci var, ot püsürük değil:))
Photobucket
Kızımız bir gece komşusunun getirdiği tatlıyı kocasının ısrarı üzerine yer, aslında bir iki kaşık yer! ama herkes tatlıyı bitirdi sanır.İşte gerisi tamamiyle rüya- gerçek karışımı çok trajik bir gecede gizlidir.
Photobucket
Sabah uyandığında kızımız kocasına bir yaratık tarafından tecavüze uğradığını söyler, kocası güler geçer, ama kızımız çıplak uyanınca eşi bebek istiyordun ben de böyle bir geceyi kaçırmak istemedim afedersin der!Rosemary nihayet hamiledir,eşi ise süpriz şekilde en prestijli tiyatro rolünü kapar, derken bu yaşlı çiftin doktorunun yolunu tutar.Bir sürü acayip tarif, acayip bitkisel içkiler, kekeler...kız kilo alması gerekirken dehşet kramplar ve ağrılarla perişandır.Eşi ise günden güne kızın suratına bile bakmaktan kaçınır...işte kızın perişan halleri:
Photobucket
Derken bunun böyle gitmeyeceği, bir gariplik sezinlediğini eşine dile getirir, eşi yalanlar.Eski komşusu birgün Rosemary'e telefon açar.Hemen görüşmeleri gerektiğini söyler hatta apartmandaki garipliklerin hikayesini ilk anlatan kişi de bu aile dostlarıdır.Ama ne tesadüftür ki buluşacakları kişi aniden komaya girer,lakin bu kişi ardında şifreli bir kitap bırakır.Kızımız alır eline scrabble başlar kitabı çözümlemeye, ilk etapta zırvalık gelir ama filmin kopuş noktası şimdi başlar.ÇOK MU ANLATTIM SANDINIZ, YANILDINIZ FİLM ŞİMDİ BAŞLAR AMA SONRASI SİZE KALMIŞ, İZLEYİN ASLA PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ VE O UNUTULMAZ SON SAHNE:
Photobucket
Rosemary bebeğinin peşindedir, bebeğini bulur ama artık bulduğu şey bebeği midir?İşte anne olmak, işte evlat sevgisi, koşulsuz kabul,

Evlat Ne Olursa Olsun Evlattır!
Photobucket
Roman Polanski, 1969 senesinde Rosemary'nin bebeği filmi ile oscar almış, ödülden ödüle koşmuştur.Aile yaşantısında yeni heyecanlar barındırmakta, eşi ile ilk bebeklerini beklemektedirler.Tarikat yapıları her zaman tehlikelidir, bu uçlara dokunmaktan çekinilir
, şeytana tapmak, beyin gücü... birçok versiyonu yeni dinler olarak adlandırılanlarının güçlendiği yıllar,
Roman'ın hayatını tepe taklak etmiştir.Eşinin öldürülmesinin ardından ağır tarvma yaşayan yönetmen uzun süre tedavi görmüş, 70li yılların sonunda sinemaya geri dönüş yaparak eşine itafen bir filmle hayat devam etmiştir.

Tarih84
NOT:tarikatlar ve konu hakkında daha geniş bilgi için Tıktık

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi ! Konya Temizlik Şirketleri Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya

Popüler Yayınlar